Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

AirVape Xs

3 999 Kč

4 599 Kč Ušetřete 600 Kč

AirVape Xs Vaporizer
AirVape Xs - Bowl AirVape Xs - Size AirVape Xs - Package AirVape Xs - Blue AirVape Xs - Rose AirVape Xs - Gold AirVape Xs - Side AirVape Xs - Top AirVape Xs Vaporizer
 •  
 •  
 •  

3 999 Kč

4 599 Kč Ušetřete 600 Kč

3 999 Kč

4 599 Kč Ušetřete 600 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství AirVape Xs dne 05 Nov. 2018.

4.6
Číst 16 Recenze | Napište recenzi

Jeden pohled na AirVape Xs vám postačí k tomu, abyste zjistili, že se jedná o zařízení vynikající kvality, které je určeno pro náročného uživatele. Jakmile jej poprvé vezmete do ruky, oceníte jaký je pohodlný a lehký (70g). Kovové pouzdro, křehký 3,3 cm digitální displej a robustní skleněný náustek vám naznačí, že má i kvalitní vnitřek. Nejpozoruhodnějším rysem AirVape Xs je jeho průkopnické využití kombinace kondukčního a konvekčního zahřívání. V praxi to znamená, že vaše oblíbená aromaterapeutická směs je zabalena do keramické komory, kde se jemně a rovnoměrně ohřívá (při teplotě 93 °C až 220 °C), aby vznikla co nejlepší pára s tou nejčistější chutí. Zahřívání ze studeného na maximální teplotu trvá kolem 20 sekund. AirVape vás v momentě kdy je zahřívání ukončeno upozorní vibrováním. 


Nový AirVape vaporizér potěší jak začátečníky tak také i zkušené uživatele. Ti co s inhalací teprve začínají, ocení, že naplnění i zahřátí AirVape je jednoduché, takže si své první hladké nádechy užijí téměř okamžitě. Ti zkušenější si vychutnají čistotu chuť, jakož i vynikající tvorbu páry. Kvalita inhalování okouzlí i ty nejzkušenější a nejnáročnější uživatele jasnou absencí odporu a párou, která byla předtím, než opustila náustek jemně ochlazena. Jste tak dokonale chráněni před nežádoucím popálením. Toto jsou jen některé z mnoha diskrétních a ohleduplných funkcí, které dělají z AirVape vaporizéru to čím je.


AirVape Xs je pravděpodobně nejelegantnější vaporizér na trhu. Nabízíme ho v škále čtyř sofistikovaných barev: mystická šedá, růžovo-zlatá, noční modrá a červeno-zlatá.

Funkce

 • Stylový vzhled a vynikající kvalita dílů
 • Přesně sedí v ruce
 • Přenosný a zároveň silný
 • Jasný a srozumitelný displej
 • Velmi jednoduché použití, snadno jej naplníte
 • Skleněný náustek a keramická komora zajistí vynikající čistotu chuti
 • Bylinkové směsi se pomalu a rovnoměrně zahřívají díky kondukčnímu a konvekčnímu způsobu zahřívání.
 • Zahřeje se v průběhu 20 sekund
 • Rozsah teploty od 93 °C do 220 °C
 • Pára se předtím, než ji začnete vdechovat, jemně ochladí
 • 1300 mAh baterie, nabíjí se pomocí standardního mikro USB
 • Hmatová zpětná vazba (vibrace) v momentě, kdy je zařízení připraveno k použití
 • Automatické vypnutí díky hmatové zpětné vazbě
 • Dá se používat a zároveň nabíjet

 

Příslušenství (je součástí balení)

 • Kožený obal k přenášení
 • 2x kovový displej náustku
 • Dodatečný gumový koneček na náustek
 • Pinzeta
 • Nástroj na míchání z nerezové oceli
 • Čistící kartáček
 • USB napájecí kabel
 • Nástěnný USB adaptér 

 

Dizajn

Pěkný na pohled, jednoduchý na použití a působivý zevnitř. AirVape Xs přináší v sobě všechny pozitiva původního AirVape a zároveň nabízí množství vylepšení, které vznikly na základě zpětné vazby od uživatelů. AirVape vaporizér má velmi atraktivní zevnějšek. Jeho kompaktní rozměry, hlavně jeho štíhlost a nízká váha vám umožní bez problémů si ho strčit i do kapsy u košile. Navzdory křehkému vzhledu je jeho celokovové tělo pevné a robustní. AirVape Xs bez problémů odolá dlouhé cestě v plné tašce.

 

Použití

Použití AirVape Xs je tak jednoduché, že je radost ho používat. Je velmi pohodlný při držení v ruce a téměř neviditelný. Z tohoto důvodu je vynikající volbou pro uživatele, kteří chtějí inhalovat nenápadně. AirVape naplníte velmi jednoduše. Odstraníte skleněný náustek, naplníte komoru pod ním vaší oblíbenou aromaterapeutickou směsí, trochu ji zatlačíte a vrátíte náustek na původní místo. Díky 1300 mAh baterii (a působivé elektronice) se AirVape Xs zahřívá jenom 20 sekund.

 

Rozsah dosažené teploty je od 93 °C do 220 °C a zobrazuje se jasně na 3,3 cm displeji, na kterém se zobrazuje i stav baterie a zbývající čas do automatického vypnutí přístroje. Zařízení je přednastaveno na 3 minuty, ale uživatelé si ho mohou přestavit na maximálně 5 minut. Hmatová zpětná vazba (vibrace) upozorní uživatele diskrétně na to, že zařízení je zahřáté na požadovanou teplotu a vibruje i když se vypne. Odpor při vdechování byl téměř úplně odstraněn a pára se jemně ochladí před tím, než projde náustkem. Problém popálení párou tak už nepřichází víc v úvahu.

 

Zahřívání

Vnější plášť vaporizéru zůstává stále studený, protože AirVape Xs používá inovativní kombinaci kondukčního a konvekčního zahřívání. Dalším vylepšením původního AirVape vaporizéru je použití keramické komory. Spojení těchto dvou vlastností znamená, že vámi vybraná aromatická směs se zahřívá velmi pomalu a jemně, aby nabídla co nejlepší možnou páru. Použití keramické komory zároveň nabízí mnohem čistší chuť vaší bylinkové směsi. Napomáhá tomu i skleněný náustek.

 

Nádobka na vosk

Chcete inhalovat lepkavější hmotu? Díky dodatečnému nákupu AirVape Xs nádobky na vosk se tento fantastický vaporizér stane ještě funkčnější, protože vám umožní inhalovat kromě bylinek i vosky a koncentráty. Nebudete tak kromě tohoto přenosného vaporizéru potřebovat už žádný jiný.

 

Nabíjení

Všechno související s AirVape Xs je tak výkonné a efektivní, že jím dokážete jednoduše nahradit stolní vaporizér u uživatelů, který bydlí v malých prostorách, například v garsonkách. V souvislosti s tím se musíme taky zmínit, že AirVape vaporizér lze používat a zároveň nabíjet. Zařízení se nabíjí přes standardní mikro USB vstup, stejný jako se používá u většiny mobilních telefonů. Vždy se tak najde někdo, kdo vám může půjčit USB kabel, pokud nemáte u sebe ten svůj a potřebujete si vaporizér nabít.

 

Záruka

AirVape Xs má dvouletou záruku od MagicVaporizers a dodatečnou celoživotní záruku od výrobce.

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce AirVape
Velikost (délka x šířka x výška) 5,0 x 1,0 x 11,4 cm
Hmotnost vaporizéru 71 g
Styl mystická šedá, růžovo-zlatá, noční modrá a červeno-zlatá
Zdroj napájení Baterie (1100 mAh)
Zahřívací prvek Keramická komora (kondukční a konvekční)
Způsob přesouvání páry Řídit
Země výroby Designed in Venice, CA, USA. Manufactured in China
Záruka 2 roky od MagicVaporizers, celý život z AirVape

Recenze položky AirVape Xs

Průměrné hodnocení:

4.6 Založeno na 16 hodnocení
 • 5 Star
   11
 • 4 Star
   3
 • 3 Star
   2
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   0

Stealthy, stylish and world wide warranty.

puffpuff
Xs was my first real vape. I used a few vape pens before i committed to "you'll most likely get what you pay for". And honestly, regardless of opinions bad or good magic flight is not really competitive pricewise now days. This stylish, stealthy full metal body with full temp control & fan function are just for the price best bang for the bucks. But cleaning this unit is a pain in the ass, the chamber is very small, great for single use /sessions but so annoying to get cleaned which also leads to overuse of oven/chamber screen-shields/guards. The same annoying cleaning difficulties will be repeated for cleaning the mouthpiece which is regretfully not made of ceramic as in the AirVape X model: it gets a little hot too hot. I would today buy the X modell but back when that was not available on the market. Nor will it be easy to change the battery let alone how that would limit the warranty.
And that warranty has saved my unit once, that is great customer service! The heat, the moist and the cleaning solvent leakage into the inner shells of the unit are the achilles heels of all portable vapes and world wide warranty is a lifesaver and the best friend you could wish for. I only had to submit case description and some photos, by email to get a replacement from US sent to Europe free of charge.

Airvape XS is really good and works well.

fearfx420
Smooth, cool hits and excellent flavor was enough to convince me that I bought a quality vape. The product itself looks really sleek and modern, very good looking. I get decent battery life out of it, easy temp control and no resistance on draws. Recommended it already to my friends who wanted a compact and portable vape. This is a reliable product. Have used it for three weeks now and have no problems with it so far. Spent around 150 euro to purchase this awesome vape and I have not looked back ever since! Five stars!

No problems with using it and recommending it.

Lycantis
Very good and I like the size very much. The AirVape XS is actually smaller than the new iphones and samsung phones around, so you have an idea of how compact it is. Such a reliable product. Good design, no resistance in draws, nice temp control and most of all, good vapor. I really like this vape and it is one of my favorites. It is well worth the investment, you can easily tell you bought something of a good standard. Also vibrates at the start and end so this is a cute addition.

I am highly recommending this!

Gien Chan
Loved my AirVape XS. One of the best portable vapes around in my opinion. From its look, you can immediately tell that it is a high quality product that was carefully made, unlike the cheaper models. Has so many coool functions. They added a component which doesn’t let the vape directly go from the oven to the mouth, so you ge t much more cooler vapor. This is best for herbs that are well-grind. Just make sure it is tight and snug in the chamber to get excellent results. No draw resistance as well. Impressive product.

Easy to use for beginners

Trump
New to vaping so I am looking for something portable and easy to use. With the AirVape xs, I got good results right away. Nothing difficult to understand in the loading of herbs and use of the unit. I recommend starting at around 170 celsius and then go slowly up if you want to get more vapor. Smooth hits as well. Heating time is also good, you wait for around 30 seconds. Overall, with how this product looks and how it performs, I have no complaints. A good vape to start with!

This is a good vape but I have had a few problems with it.

Snorlax
The vape cooler pop that can be placed in and out of the end of the mouthpiece was a cool addition but after a few use, realized that I can no longer do it easily. Takes a bit of effort and was actually worried I might have broken the vape. It is compact and I appreciate the effort put into it so it will be as portable, but a few issues do come up. Other than this minor glitch, I am perfectly happy with this vape. Hopefully the makers will add the improvements because this is really a promising product.

Worth it

Kraay
First impression I had when of the AirVape is that it is elegant. I love the design and the size. Easy to hold and firs right in your pocket. I did my research before buying this vape and was easily convinced with how it looks and its functions. Description says it produces good vapor by combining conduction and convection heating, and so it does! One of the best vapor quality I’ve tried. Really good and flavorful. Very happy because it gives me smooth and cool hits. Very easy to use. Temp gauge is also very accessible and easy so you can easily try and test which temp suits your taste best. Loved it!

Small, cute, but sleek, slim and elegant.

Kayan
So many good features and new additions in the AirVape XS! Had no issues with this product and my love for it just keeps on growing! First, this product is legit! One of the most beautiful vapes I have ever owned. If the competition is simply about appearance, then the XS may well be on the running for first place. Performance doen’t lag behind as well! The makers paid attention to detail . Incorporated feaures such as vibration when the vape is ready for use, easy temperature control (just press the plus or minus sign to get desired temp), and so many more! Worth it.

Very good vapor quality.

Ca$h
Love the AirVape xs both in its look and performance. Its durable and is very easy to use. Can use it for around 10 minutes or so so battery life is pretty decent. Also relatively cheaper than other portable vapes out there. If you are looking for a quality, compact vape, I suggest buying this one. Also doesn’t take long to heat up, only around 30 seconds so you can immediately use it. No waiting for 2 or 3 minutes. The unit vibrates when it is ready to use which is cool. Efiicient, excellent and very good value for money.

Be careful!

Kid-Zero
Wanted a compact and portable vape which gets the job done so I decided to buy the AirVape XS. Not much complaints here because I get good vapor and the hits are smooth and cool. Also very good looking if you care about appearance. My issues with it is that it needs a proper case so be able to take around. I mean, what’s the use of its portability if you cannot easily just bring it to places. Made the mistake of putting it in my pocket and the mouth piece started popping out. The oven and the herbs followed suit so I had all this mess!

Položky 110 z celkem 16

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: AirVape Xs

Jak hodnotíte tento produkt? *