Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Arizer Air

5 999 Kč
Arizer Air - přenosný vaporizér od společnosti Arizer Tech v černém
Arizer Air - přenosný vaporizér od společnosti Arizer Tech v černém Arizer Air - přenosný vaporizér od společnosti Arizer Tech v černém Arizer Air - vejde se do kapsy
 •  
 •  
 •  
 •  
5 999 Kč
5 999 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Arizer Air dne 05 Jul. 2017.

4.9
Číst 11 Recenze | Napište recenzi

Arizer Air je nejnovější přenosný vaporizér od uznávaného kanadského výrobce - společnosti Arizer Tech. Tento ultra-kompaktní a lehký vaporizér má na výšku pouhých 12,2 cm a jeho průměr je 2,9 cm, díky čemuž se vejde do dlaně. Vysoce kvalitní dobíjecí a vyměnitelné lithiové baterie vám umožňují odpařovat celé hodiny bez potřeby napájení. Pokud plánujete na delší dobu opustit domov, můžete se dokonce zásobit nabitými bateriemi! Pokud se vám dojdou baterie, vaporizér Arizer Air můžete používat i během nabíjení, díky čemuž máte ještě více příležitostí na vapování.


Chcete-li využít plný potenciál aromaterapeutických směsí, optimalizovaný systém zahřívání vaporizéru Arizer Air v kombinaci s vysoce kvalitní skleněnou nádobou zajistí, že vždy získáte hustou páru. Vnější pevná schránka chrání zařízení před běžným opotřebením a horní část s ventilací zajišťuje, že povrchová teplota zůstává vždy nízká.


Vaporizér Arizer Air vytváří páru využitím keramického zahřívacího prvku, který je chráněn pevným podkladem a také se na něj vztahuje doživotní záruka. Čas zahřátí vaporizéru Arizer Air je pouze 1 - 2 minuty a díky pokročilému systému ovládání teploty si můžete vybrat z 5 různých teplot! Jeho jednoduchý dizajn umožňuje snadné ovládání pro každého. Dodatečnou bezpečnost zajišťuje funkce automatického vypnutí, která se aktivuje po 10 minutách nečinnosti.


Vaporizér Arizer Black je dostupný v Černé a Stříbrné barvě.


Vlastnosti

 • Snadné používání a údržba
 • Kompaktní a jednoduchý design
 • Celkem přenosný - žádné kabely ani dráty
 • Dobíjecí lithiové baterie
 • Zahřátí za 1-2 minuty
 • Jedno nabití stačí na hodinu souvislého používání
 • Odolná tvrdá vnější schránka
 

Příslušenství (zahrnuto)

 • Nabíječka
 • Skleněná aromatická nádoba
 • 2 skleněné rozvodové trubice
 • Přenosný obal
 • Čistý ochranný silikonový povrch
 • Nástroj na míchání z nerezavějící oceli
 

Nejnovější model Arizer Air

Inženýři vzali nejlepší vlastnosti vaporizéru Arizer Solo a vyvinuly jejich tak, aby vytvořily ještě příjemnější zážitek z vapovania, který nyní nabízí nejnovější přenosný vaporizér Arizer Air. Je menší, odolnější, výkonnější a jeho součástí jsou lithiové baterie, které můžete ze zařízení odstranit a nabít jejich. Každá plně nabitá baterie vydrží až hodinu užívání, takže pokud plánujete vaporizér Arizer Air používat mimo domu déle, navrhujeme vám zakoupit si také baterii Arizer Air navíc. Doma mžete vaporizér Arizer Air používat současně s jeho nabíjením.

 

Jako u všech výrobků společnosti Arizer Tech i v případě vaporizéru Arizer Air platí, že je vyroben z nejkvalitnějších materiálů, což znamená, že vydrží dlouhou dobu používání a na keramický zahřívací prvek dostanete dokonce celoživotní záruku!

 

Několik úrovně teploty

Přizpůsobte teplotu svým potřebám pomocí přesného a pokročilého ovládání teploty - světélko vám zobrazí teplotu, kterou máte momentálně zvolenou. Můžete si vybrat z následujících 5 nastavení zahřívání:

 

 • Úroveň 1 (modrá) - 185 ° C
 • Úroveň 2 (bílá) - 195 ° C
 • Úroveň 3 (zelená) - 200 ° C
 • Úroveň 4 (oranžová) - 205 ° C
 • Úroveň 5 (červená) - 210 ° C
 

Automatické vypnutí

Vaporizér Arizer Air má integrovaný systém automatického vypnutí, který se spustí po 10 minutách bez činnosti. Chcete-li zahřívání znovu spustit, jednoduše jej znovu zapněte stisknutím tlačítka na několik sekund, čímž se obnoví vaporizace na dříve nastavené úrovni teploty.

 

Záruka

Na elektronických součástí vaporizéru Arizer Air dostáváte dvouletou záruku, zatímco na keramický zahřívací prvek dostáváte celoživotní záruku.

 

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi
Výrobce Arizer Tech
Velikost (délka x šířka x výška) 2,9 x 2,9 x 12,2 cm
Hmotnost vaporizéru 340 g
Styl Černá a stříbrná
Zdroj napájení Baterie anebo nabíječka
Zahřívací prvek Keramický zahřívací prvek
Způsob přesouvání páry Přímý
Země výroby Kanada
Záruka 2 roky na elektroniku. Celoživotní záruka na keramický zahřívací prvek

Recenze položky Arizer Air

Průměrné hodnocení:

4.9 Založeno na 11 hodnocení
 • 5 Star
   10
 • 4 Star
   1
 • 3 Star
   0
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   0

Loving it

dos cervezas por favor
I had a fairly open budget so I researched many units online. I've had my Air for just over a week now and I'm very confident I made the best choice. This vape is well built, very easy to use, and produces nice clean, aromatic vapour. My favourite things are how it loads, the belt clip case, and the stem caps. It's easy to load up two stems, cap them, pack them and the base into the case and head out on a hike, to a concert, or wherever and have everything you need right on your hip.

As always, MagicVaporizers was excellent to deal with. Thanks again, you guys!

Worth it

o.O
I am somewhat new to vaping, had a flight box that was absolute poo. The Arizer Air however, is un frinkin real. I've used stationary vaps and it is very close to that quality. definitely worth the 240
Great unit, very impressed

Wooo hoooo

Igor
I have my EQ and this now. Resisted getting the SOLO for a long time and I'm glad I did! SOOOO smoooooth!

Arizer > Rest

FME
I've had the Solo for 3 years and it's still going. Fantastic quality product that is long lasting, easy and really does the job well. I had to get this when I saw it come out. I was looking for something a bit more portable for a while but Davinci's quality concerns got me to stray from the ascent. Glad I waited for this. It's exactly what I wanted, a mini Solo.

Super happy with my purchase

Nicky
Surprisingly light and small. The air is like a minisolo. Good vapor quality and flavor. All my solo glass fits perfectly on the Air so this gives a lot of versatility. The swappable battery is a nice feature. The glass&plastic stems can also make for 14mm h2o connections. The only less awesome aspect is the autonomy. Lasts about an hour so approx 5 full sessions but can be used while charging. Great vape with probably the least maintenance and cleaning involved. My favorite unit as of now. Overall greatly satisfied.

my new favorite!

Airhead
My collection of vaporizers consists of a "Volcano", a "DaVinci Ascent" and now the "Arizer Air". Each of them is great in their own way but my "Air" has quickly become my favourite portable unit.
I've been using the "Air" for about two weeks now and find it easy to fill, simple to operate with outstanding results.
The only thing I would recommend is to have at least one spare, fully charged, battery on hand at all times then running out of power is not a problem. Get it, you'll love it.

So far so good

Buy me a a Coke
Everything about it is great!!!
The portable case could be a little bigger to be aloud to carry a tube cap. But that is a minor detail...

top notch

Cara
removable battery, arizer name, glass for purity, auto preset temps... all key components to why i chose this and boy am I happy i did - if u've got the €€ don't waste time surfing for other options. get this, its like ripping off a bandaid 300 € credit card charge and boom this is in your lap literally next day (it took them less than 24 hours to ship to me in germany. i am still surprised at their awesome service) and you'll have an amazing performing vape for life. i have the v tower and trust me when i say Arizer knows their shit. they've got good engineers. this thing works. perfectly. and with all the shit i read up about ascent problems, i didn't even second guess this purchase. go for quality and longevity , not looks. the ascent is just pretty..thats all it does and in my opinion the airs got all the good AND is damn good lookin

how awesome the arizer air is.

dave
I'm a long time solo user and mine never let me down. I was in the market for a new portable and was considering getting the da Vinci ascent until I saw the arizer air. I chose the air because arizer make quality vaporizers and I've heard mixed reviews on the da Vinci. Awesome vaporizer! If you like the solo, you'll love the air. Its a big improvement IMO. The only negative is its battery doesn't last as long as the solo. But you can use it while it charges, much like later model solos. Much better than the pax as well. And without all the cleaning.

arizer air is arizer solo 2.0

From the forum user CentiZen at FC Forum
Okay, the moment you've all been waiting for. I just had the chance to enjoy half a gram of aromatherapy blend using my new toy. I loaded the short stem with around 0.15 of finely ground blend, set the temp to blue and let it heat up. It took about a minute to get from cold to 180C. I put the empty stem in and let it run dry. I didn't detect any traces of oils or plastics; just hot, dry air.

I'd say the unit probably has about 20% more resistance in the airpath than the latest model of Solo does. It's to be expected, the unit is smaller and won't be able to keep up with the same pace. Even with this restriction, the Air has more airflow than most other portables I own, and is kind of ideal for the speed I like to do.

So far, the end peice have been pretty tight. The new end pieces have slightly smaller holes than the solo piece do, so that's probably where some of the resistance comes from. The plastic tip screws off easily for cleaning, and I'm hoping to see some 14mm adapter pieces that could screw on to what seems to be the traditional glass vial threading. The plastic is probably Delrin, as it is very hard and has absolutely no smell. The instructions say that it can be soaked in ISO for up to 30 minutes without issue.

Like I said though, they are tight. Getting it in the first time was a bit difficult, even after letting the unit heat up. Once it was in, it sat snug and secure, I could hold the unit upside down and shake it without fear of it falling out. I don't like how tight it is, but if it is in exchange for that kind of security I would prefer it to the alternative. Traditional Solo end pieces do fit, with pretty much the same amount of resistance.

So I popped in my first pack and gave it a whirl. The vapor that came out of the Air was thick and satisfying. The cloud production was surprising considering it was at a low temperature and was the first use. It is extremely similar to the latest models of the Solo. I thoroughly enjoyed my session, and the vapor never really felt too hot or harsh even at the top setting. It's just like using one of the shorty end pieces for the Solo.

I ran the Air for two full 12 minute sessions, ending at the top temperature setting each time. The first session I had the sleeve on the unit, and the second one I had it off. I think the sleeve is mostly for aesthetic reasons - the top of the unit gets warm but it never got too warm to be held. It seems that the unit is managing its heater in a very efficient manner, and you can almost feel it getting warmer as you use it. There may well be more of a convection effect happening here than in the Solo.

I haven't had enough time to judge the battery life, but it looks like it's going to be a little on the short side, especially coming from the Solo. I think it would be reasonable to expect 5 - 6 sessions out of a charge; but this is a rough estimate that is based off of very little data.

All in all, the Air is fucking wonderful. Seriously, even two years ago if you had asked me what I wanted in a vape, I would have made you a picture of this. It's the Solo - but smaller, sexier, and with a removable battery. To me, the Air is proof that Arizer has been watching us the past few years, silently taking all of our criticism and advice to heart while using it to perfect the vaporizer we've been waiting for.

Položky 110 z celkem 11

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Arizer Air

Jak hodnotíte tento produkt? *