Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Arizer Solo

4 499 Kč

5 199 Kč Ušetřete 700 Kč

Arizer Solo - výkonný a přenosný vaporizér!
Arizer Solo - výkonný a přenosný vaporizér! Arizer Solo - černý - zahrnuto Arizer Solo - stříbrný - zahrnuto

4 499 Kč

5 199 Kč Ušetřete 700 Kč

Upozornit mě, když bude tento produkt opět skladem
Probíhá načítání...

4 499 Kč

5 199 Kč Ušetřete 700 Kč

4.7
Číst 46 Recenze | Napište recenzi

Arizer Solo je vysoce pohodlný a přenosný vaporizér, který je navržen pro všechny uživatele a všechny podmínky. S dobíjecí lithium-iontovou baterií, která pohání keramický zahřívací prvek, dokáže vytvořit páru za méně než 2 minuty. Páru můžete následně využívat přes kvalitní skleněnou trubici. Tento vaporizér na vás zapůsobí nejen velikostí, ale také technologií, nakolik jeho součástí je pokročilé ovládání teploty se 7 různými nastaveními teploty, které sahají od 50 °C až do 210 °C. Pokud hledáte kvalitní vaporizér, který se vám vejde do dlaně, Arizer Solo rozhodně stojí za zvážení.


Díky kompaktnímu provedení složenému z vysoce odolného vnějšího krytu je vaporizér Solo chráněn před poškrábáním a všeobecným opotřebením. Keramický zahřívací prvek je obklopen pevným základem, který poskytuje vrstvu odolnosti navíc, kterou jiné přenosné vaporizéry nemají. V případě, pokud se cokoliv stane, se také nemusíte bát, jelikož společnost Arizer poskytuje všem zákazníkům společnosti MagicVaporizers 2-letou záruku. Na keramický zahřívací prvek se vztahuje celoživotní záruka!


Dostupný v Černé a Stříbrné barvě.


Vlastnosti

 • Snadné použití
 • Kompaktní a jednoduchý design
 • Celkem přenosný - žádné kabely ani dráty
 • Kvalitní lithium-iontová baterie: 1 - 2 hodiny souvislého užívání!
 • Systém ovládání teploty s diodami LED
 • Využívá namísto plastů sklo
 

Příslušenství k (zahrnuto)

 • Návod k použití
 • Nabíječka baterií
 • Nádoba na pot-pourri
 • 2 rozvodové hadice


Nejnovější model Arizer Solo

Vaporizér Arizer Solo je přenosný vaporizér nejvyšší kvality. Jeho výrobcem je nadaná společnost Arizer Tech v Kanadě. Využívá lithium-iontovou baterii, která pohání zahřívací prvek z nerezavějící oceli. Má přenosnost vaporizéru Magic Flight a výkon elektronického vaporizéru, díky čemuž jde o vynikající vaporizér do ruky, který si můžete s sebou vzít na všechna dobrodružství.

 

Výdrž vaporizéru Arizer Solo je výjimečná, nakolik je vnější schránka vyrobena z celkem pevného hliníku, který chrání vnější povrch před poškrábáním a všeobecným opotřebením. Uvnitř se nachází pevný základ, který chrání zahřívací prvek, díky čemuž vaporizér zvládne i náročnější cestu v batohu / kabelce a umožní vám využívat ho kdekoliv.

 

Několik úrovní zahřívání

Přizpůsobte si teplotu zahřívání pomocí přesného ovladače teploty. Můžete si vybrat z následujících 7 různých úrovní zahřívání (doba zahřívání):

 

 • Úroveň 1 - 50 °C (15 sek)
 • Úroveň 2 - 185 °C (1 min)
 • Úroveň 3 - 190 °C (1 min 10 sec)
 • Úroveň 4 - 195 °C (1 min 30 sec)
 • Úroveň 5 - 200 °C (1 min 50 sec)
 • Úroveň 6 - 205 °C (2 min 10 sec)
 • Úroveň 7 - 210 °C (2 min 30 sec)
 

Prodloužená vaporizace

Lithium-iontová baterie umožňuje na jedno plně nabití 1 až 2 hodiny nepřetržitého provozu, což je v porovnání s ostatními přenosnými vaporizérů podstatně vyšší výdrž. Baterie vaporizéru Arizer Solo si na plné nabití vyžaduje 4 hodiny nabíjení.

 

Automatické vypnutí

Arizer Solo má integrovaný systém automatického vypnutí, který se aktivuje po 12 minutách nečinnosti. Chcete-li ohřívání spustit znovu, jednoduše jej znovu zapněte dobu několikasekundovým stiskem tlačítka se šipkou směřující dolů. Tímto krokem se obnoví vaporizace na poslední úrovni teploty.

 

Záruka

Na elektroniku uvnitř Arizer Solo se vztahuje dvouletá záruka, zatímco na keramický zahřívací prvek se vztahuje doživotní záruka.

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi
Výrobce Arizer Tech
Velikost (délka x šířka x výška) 4,3 x 4,3 x 11,4 cm
Hmotnost vaporizéru 198 g
Styl Černá nebo stříbrná
Zdroj napájení Lithium-iontová baterie
Zahřívací prvek Keramický
Způsob přesouvání páry Přímá spotřeba
Země výroby Kanada
Záruka 2 roky

Recenze položky Arizer Solo

Průměrné hodnocení:

4.7 Založeno na 46 hodnocení
 • 5 Star
   39
 • 4 Star
   4
 • 3 Star
   1
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   2

Purchase and shipping

marco
I can just write about the purchase experience and the shipment: everything perfect and super fast!
Didn't try the Arizer Solo yet.

super

jozef
I had this only 2 week now but can say it very very good! Im much happy I buy this! Shipping was only the 2 days! This vaporizer become warm very fast and it tastes very good. I use other one before and it taste kind of strange I think :) I did not read this reviews before buying the old vaporizer I have. I see now it has a couple of bad reviews. this has most good so I now feel safe. And mAgicvaporizers looks to be a serios company so anyway I not worry.
Thank you very much!

Love it!

Rocco
Ok- Everything about this vape is just perfect! The quality is the highest. The battery time is long. It heats fast! It creates great tasting vapes too!

I saw the price, read the reviews and thought - what could go wrong? Its now been 2-3 months and it works and looks like new! (everyday use)

Love the way this shop displays how much time is left for getting delivery the next day. this way you have time to read a little about the vapes and do some research :) Great!

Best vaporizer!

Stephan
Best vaporizer from the best seller! Magicvaporizers delivers each time! But now I think it will be a while before I order again! Im soo satisfied with this vaporizer!! Really easy to use,no strange features or weird buttons. Really created out of my dreams :) Heats faster than all other vaporizers Ive had (5 pcs) and altough Ive only had it for a few weeks now I can feel it will serve me for a long time :) Only negative I can say now is: why didnt I order this earlier?!

Like always it came really fast for free shipping too!

Amazing & Simple

vovervatwaj
I have recieved my Solo 2 days ago so I can't tell much about reliability yet, but still. This is my first vaporizer, for which I have spent like 2 months reading reviews, watching videos etc.. such a waste of two months I can tell! I should have ordered one in a moment I firstly saw it.
I can tell there are few tricks you have to learn if you want to pull out the best of it. I will describe my pattern that works great for me;

1. Turn on your Solo
2. Set it on 3rd heating setting
3. Grind your herbs well
4. Fill the bowl and press the material down a little bit
5. Insert the stem carefully into a heating chamber (I do it upside down and I also take it out like that - so nothing falls into heating chamber)
6. Wait around 10-15 sec
7. Slowly take long pull
8. Try to hold it in your lungs for about 5 sec for max effect
9. Repeat from step 6 - 8 one more time
10. Set your Solo on 4th heating setting
11. Do as described in steps from 6 to 8. 2 times (or once from step 6-9) !
12. Set your Solo on 5th heating setting
13. Do as described in steps from 6 to 8. 2 times (or once from step 6-9) !
14. Set your Solo on 6th heating setting
15. Do as described in steps from 6 to 8. 2 times (or once from step 6-9) !
16. Take your stem out (upside down) and carefully place it somewhere as it will be very hot (side which was inside a heating chamber).
17. Wait for stem to cool down and then clean it as often as needed. Do not try to accelerate cooling down process as your glass stem can and probabbly will broke.

This is how it works best for me. You can even continue to 7th heating lvl but you have to pull it really slow or use a bong or bubbler adapter, otherwise it will burn your throat a bit and you can start coughing.
Holding a vape in your lungs for around 5 sec provides much stronger and long lasting high, actually more stoned high, than if you would blow it out immediately. That is something I have noticed in those 3 days I own it.
Cleaning is super easy, I just make a strong blow into a heating chamber and everything that might cought into it is blown away. And for glass stems I use isopropyl alcohol - I dip it fully into it and then I wait around half an hour (I think you can leave it over a night so you don't have to wait for it) and then wash it with water a few times, so you flush isopropyl off completly. That's it.

Happy vaping :)

Nejporuchovější vaporizer na trhu

Jadran
Nejporuchovější vaporizer na trhu.60% reklamací. Jinak dobrý.

Has its ups and downs

Poio
- As far as shipping goes it was perfect from this site.
- The product itself is decent, solid feel, though bulky and as someone else pointed out quite sizeable if you count the mouthpiece.
- Allows for simultanous charing and usage.
- The duration you can use it is given as 2h, though if you'd be using the highest setting it's more like 75mins.
- Main and biggest downside of the product is the quality of the glass mouthpieces, which have broken clean off after two weeks of moderate usage (most likely due to some factory issue as neither fit very well into the device, rather they were loose and would fall out if the device were to be turned upside-down). This may be a fault with my units only, but replacements will be costly (especially if you consider shipping) and most sites (including this one) only offer substitutes rather than the original pieces.

Totally ok

Jamal
Shipment was fast. No complaints. I love it. The arizer is a great vaporizer. But the only thing is that I don't like why it has to shut off every 12 minutes

Amazing

Andrea from Cagliari
Fantastic product, you realize it I well made only touching it. No plastic smell and very good material. Very intuitive use and very nice vapor taste. You will love this vaporizer. Very long battery life. Magicvaporizers is a very good, professional and affordable seller. Thank you very much!!

2nd buy

Jofa
Getting this one for a gift for family member....so he would stop using mine...lol. No need to say much, just look at the other reviews, they tell all. Best portable, with awesome vape quality, ya can't go wrong with this one.

Položky 110 z celkem 46

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Arizer Solo

Jak hodnotíte tento produkt? *