Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Vapir Prima

4 200 Kč

6 699 Kč Ušetřete 2 499 Kč

Vapir Prima Vaporizer - Available Colours
Vaporizér Vapir Prima v Oranžovém provedení Vaporizér Vapir Prima - Nabíječka baterie Vaporizér Vapir Prima - V krabici Vaporizér Vapir Prima - Vertical Vaporizér Vapir Prima - Dostupné barvy Vaporizér Vapir Prima v Černém provedení Vaporizér Vapir Prima v Modrém provedení Vaporizér Vapir Prima v Stříbrném provedení

4 200 Kč

6 699 Kč Ušetřete 2 499 Kč

Upozornit mě, když bude tento produkt opět skladem
Probíhá načítání...

4 200 Kč

6 699 Kč Ušetřete 2 499 Kč

4.6
Číst 11 Recenze | Napište recenzi

Vaporizér Vapir Prima je zřejmě nejstylovější vaporizér, který je momentálně k dispozici. Na první pohled si možná pomyslíte, že jde spíše o flakon od kvalitního parfému, ale ve skutečnosti jde o zařízení poskytující účinný a pohodlný způsob, jak si užívat vaši oblíbenou aromaterapeutickou směs. Je dostupný v poutavých, módních barvách – v modré a oranžové nebo v elegantnějších odstínech šedé a černé. Vaporizér Prima má obroušené hliníkové tělo, které je krásné a zároveň robustní. Jeho kompaktní rozměry a nízká váha znamenají, že je možné snadno jej vejít do kapsy nebo tašky a při používání jej můžete pohodlně držet v ruce.

Vaporizér Vapir také nabízí vysoký výkon. Celé zařízení bylo navrženo s ohledem na jeho speciální zahřívací komoru, která ohřívá cirkulující vzduch dříve, než se dotkne aromaterapeutické směsi. Tato technologie je vytvořena tak, aby poskytovala výjimečně bohatou a uspokojivou páru, která je následně přenášena prostřednictvím ocelové trubky, aby se zajistilo, že se k vám dostane v dokonalém stavu. Baterie (zahrnuta) vydrží přibližně hodinu nepřetržitého používání nebo přibližně 10 použití po dobu 5 minut. Je vyměnitelná a funguje na principu „nabij a vyměň“, takže vapování nemusíte zbytečně přerušovat.


Dostupné v Černém, Stříbrném, Oranžová a Modrém provedení.

Vlastnosti

 • Elegantní dizajn
 • Odnímatelné díly
 • Možnost použít lepkavé koncentráty
 • 4 nastavení teploty
 • Rychlé zahřátí
 • Odnímatelná baterie

 

Na každý vaporizér značky Vapir se vztahuje záruka kvality značky s dlouhou historií. Vaporizér Vapir Prima je věrný svým předchůdcům a je stejně vyroben z nejkvalitnějších dílů – od jeho broušeného hliníkového těla až po výkonnou baterii. Nejnovější vaporizér Prima je výsledkem mnoha let zkušeností, které společnosti Vapir poskytly jasné pochopení toho, co uživatelé od vaporizéru očekávají a jak to zajistit.

 

Odborníci na vaping ocení skutečnost, že vaporizér Vapir Prima využívá jedinečný design zahřívací komory, která zahřívá vzduch ještě dříve, než přijde do kontaktu s požadovanou aromaterapeutickou směsí. Noví uživatelé s radostí zjistí, jak je snadné naplnění zahřívací komory a používání ovládání zahřívání, které umožňuje vybrat požadovanou teplotu vaporizéru Vapir. Uživatelé, kteří chtějí přenosné řešení, protože jsou neustále na cestách, zřejmě ocení způsob, jakým je možné vaporizér Prima naplnit předem a následně ho bezpečně přenášet v kapse bez rizika úniku náplně (a bez jeho viditelnosti v kapse).

 

Příslušenství (zahrnuté)

 • Nabíječka baterie
 • Napájecí kabel
 • Napájení
 • Objímka na veko
 • Čisticí nástroj
 • Čisticí kartáč
 • 2x pletivové sítka
 • 2x clony veka
 • Naběračka
 • Návod na použití

 

Vaporizér Vapir Prima sebou přináší vše, co budete potřebovat k začetí vapování. Příslušenství je věnována stejná pozornost jako samotnému vaporizéru. Doporučujeme vám začít přečtením návodu k použití, který je snadno srozumitelný. Provede vás procesem zapojení baterie, poskytne vám rady týkající se prvního naplnění a také výběru aromatických směsí. K dispozici je také naběračka, která umožňuje vaporizér naplnit ještě jednodušší. Po dokončení používání můžete díky čistícímu nástroji a kartáčku vaporizér celkem jednoduše vyčistit, a to také díky tomu, že trubice na páru je odnímatelná. Pletivové sítka a clony víka navíc zajišťují, že budete mít v případě ztráty v zásobě náhradu, zatímco objímka víka vám pomůže vaporizér ochránit před poškrábáním, aby vypadaly vždy tak dobře, jako když jste si ho zakoupili.

 

Výhody využívaní vaporizéru Vapir Prima

Některé vaporizéry přistupují k výrazu „přenosný“ dost volně, jenomže vaporizér Vapir Prima je skutečně tak malý a lehký, že ho nejenže dokážete držet v jedné ruce, ale můžete si ho také pohodlně odložit do kapsy či bezpečně uložit dokonce i v malém pokoji nebo malém bytě. Další výhodou jedinečné zahřívací komory je to, že vytváří skvělý tok vzduchu, což znamená, že toto zařízení spojuje maximální aroma s minimálním zápachem. To může být užitečné, když nechcete překážet lidem, kteří nevapujú (nebo například preferují jiná aromata).

 

Jak jej používat

Když budete mít vaporizér plně nabitý a naplněný, stačí na jeho spuštění a výběr teploty jedno stisknutí tlačítka. LED světýlka uživatele informují o tom, co zařízení dělá a kdy je připraveno k použití.

 

Nastavení teploty

 • Úroveň 1: 176°C ~ 182°C
 • Úroveň 2: 185°C ~ 190°C
 • Úroveň 3: 193°C ~ 198°C
 • Úroveň 4: 198°C ~ 205°C

 

Vapir je upřímný v tom, že je velmi náročné zaručit přesné nastavení teploty a raději proto poskytuje orientační rozsahy teplot. Přepínat se mezi jednotlivými úrovněmi můžete jednoduše pomocí jednoho tlačítka.

 

Záruka

Všechny vaporizéry Vapir Prima, které prodává společnost Magic Vaporizers, jsou zcela originální a vztahuje se na ně 5 letá záruka výrobce.

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce Vapir
Velikost (délka x šířka x výška) 12,0 x 3,1 x 4,5 cm
Hmotnost vaporizéru 621 g
Styl Černém, Stříbrném, Oranžová a Modrém
Zdroj napájení Odnímatelný baterie
Zahřívací prvek Konvekce a vedení
Způsob přesouvání páry Řídit
Země výroby USA
Záruka 5 let

Recenze položky Vapir Prima

Průměrné hodnocení:

4.6 Založeno na 11 hodnocení
 • 5 Star
   7
 • 4 Star
   4
 • 3 Star
   0
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   0

First is good

Aely1978
This is my first vaporizer and I really feel it good to have around. I mostly use it on weekends and it have been 7 months now but I have not faced any problem in the vaporizer. The heating is good as new and the vapours are dense and aromatic. The best part it is I can fully dismantle it to clean properly. It's good for a beginner like me. So if you are new to it, it's probably the best one to get.

Its O.K.!

Mantas
This is first time I buy on the webpage Magic Vaporizers. All worked well, correct deskription and fast shipping service. Also no extra charge for this shipping, very good. This was my namber 2 Vaporizer. Its working very well and I m much satesfied. Design is totaly perfect and I have Blue model. For me not matter about battery time I only use at home this but I think its OK also. So. It works very well and this shop was fast and good so therfor I can recomend it also!

Good service

Countacchh
The vaporizer itself is an OK one, not fabulous but not at all bad either. But why I really write is to thank the good people behind this site. I had some problems with my Prima when it first arrived. For no extra charge they just sent me a new one! I even got to choose another color (I thought the orange one would be cool but I changed my mind and went for the Silver instead). And the new one has been working good at all times! Like expected it can get a bit hot but its not a big deal. Its just 169 Euro and it definitaly gets the job done :)
So Im satisfied with the vaporizer and ofcourse the shop! But since the first piece had some trouble I give it a 4 of 5. But the shop is 5 star!

Really good.

Jermi__9
My old vaporizer died and I needed a new one Fast! (and Cheap :o) So came to this webshop and was surprised over the laoýout and detailed info. My order was recieved 3 days after order (Spain) and has been a good friend since. We spend much time on the beach together and enjoying the sun :) Thanks alot Magicvaporizers.com! And yes, it look as neat as in the pictures in reality too!

great

de-stress
its now been almost half year with this vaporizer so time to write i think., pretty heavely used, mostly weekends. still has a stron battery but i thiink it was a liittle bit better in the start. not sure. anyway no problems using it, mostly in the house but also when walking the dog etc and never no problem with battery. except for when forget to charge it haha. im very glad for this vaporizer at this price. very worth it!

magic :)

veljko
Another magic vaporizer from magic vaporizers, ofcourse. Had it for many month now and IT IS VERY StABLE AND GOOD! but, yes it can get hott! But also get cool fast and also cost 169!! I can honestly say Im ready pay double for this!! ++ Free shipping that is great!!

Aaaamazing

Dank Punk
OK, so the short version is this is an amazing vape and you should be happy with it, but read on for more details.

I purchased this Vape as a replacement for the Ascent, which wasn't working as well after 9-10 months of relatively heavy use. I almost sent it back the same day I got it, but I'm glad I did not do that.

I was stoked to open the package and when I laid my eyes on the Prima, I was immediately impressed by its craftsmanship and the overall quality of the Vape. Cutting to the chase, I filled up the chamber, put the Vape in my pocket and headed out to pick up a fish taco and head to the beach for a taco and vape session, stoked to be alive and excited to try out the new Vape. My excitement quickly turned to disappointment when I reached into my pocket to make sure the Vape was still in good shape, only to find my pocket full of herb and the "lid" (metal piece covering the herb chamber) had come off simply by me walking with it in my pocket.

Unfortunately, I left my supply back at home, and I was forced to return home, get more herb, then drive back down to the beach (my fish taco was cold and disappointing as well by that time). My point being that this Vape is NOT designed to be a "portable" Vape, as it is marketed. Sure, it's not a desktop Vape, but it's certainly NOT one that you can just load up, throw in your pocket and whip it out when you need it. The "lid" that keeps everything in place does not have any sort of fastener to keep it in place. I think it just lightly "clicks" into place, but it comes off very easily.

With that being said, this Vape is QUALITY. It's hands-down the best Vape I've ever tried. The hits are plentiful, smooth and robust. I don't think the bowl is small at all (compared to previous vapes) and I have no trouble getting 15-20 solid hits out of it (and I don't even pack it full).

t's like a really good piece that you can take with you wherever you go, but you CANNOT load it up (or at least you're doing so at your own risk) and have it ready for when you need it. Perhaps I was spoiled by the Ascent, which has a chamber that clicks shut so you can fill it, then stick it in your pocket and pull it out whenever you need it. You can't do that with this one, but if you throw it in your pocket/car/whatever and pull it out when you need it and fill it up, you'll be good to go.

The detachable battery makes for easy charging. The components are of high quality and the Vape cleans easily. Some people seem to think it's defective b/c you can't get thick clouds of vapor when the lights indicate the unit is at temperature. However, those people misunderstand how Vapes work. The lights blink green to indicate that the herb chamber is "at temperature," not to indicate that vapor is ready. It's like an oven. Assuming you put a pizza in the oven before preheating, the pizza will not be done when the oven preheats, it has to cook at that temperature before the pizza is "done." Similarly, the green lights indicate that the Vape is at the desired temp. You still have to wait for the "pizza" to cook and release the vapor while at temperature.

Overall, I would highly recommend this Vape, so long as you know what you're getting prior to purchase. Again, this is not as "portable" as suggested by the marketing materials and reviews. Yes, you can stick it in your pocket, but you're going to lose all of your herb when the cap comes off - unless you're UBER careful while it's in your pocket. Just go to wherever you want to vape and pack it up there.

better and cheaper

fin
easy to load, amazing clouds, pricey but my buddy has a crafty and mine is way better. rechargeable battery is a must and i can't say enough about the vapour quality, its just as good but he paid close to 400 € for his and when the battery craps out he knows he's stuck. honestly if you want that same vapour but save 150 € get this one instead. and it looks bad ass.

love it

åkE
its portability is amazing. perfect for any sporting event or outdoor adventure in waiting.

its alright but it gets hot

Silvio
Works amazing and the airflow is much better than my other portables. It is very convenient to use so i see myself using it more often than my Firefly and the taste is comparable if not better because the clouds are just much larger. I just dont like that sometimes the back part get a bit too hot. Overall i am happy.

Položky 110 z celkem 11

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Vapir Prima

Jak hodnotíte tento produkt? *