Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Volcano Digit

11 199 Kč

11 999 Kč Uložit 800 Kč

Volcano Digit - nejlepší nepřenosný vaporizér
Volcano Digit - nejlepší nepřenosný vaporizér Volcano Digit - zahrnuto příslušenství Easy Valve Volcano Digit - zahrnuto příslušenství Solid Valve

11 199 Kč

11 999 Kč Uložit 800 Kč

11 199 Kč

11 999 Kč Uložit 800 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Volcano Digit dne 05 Jul. 2017.

5
Číst 19 Recenze | Napište recenzi

Digitální vaporizér Volcano Digit je znám jako nejlepší vaporizér na prodej už téměř celé desetiletí. Díky extrémně přesnému ovládání teploty a systému plnění balónků ho dokáže používat každý. Pro ostatní elektrické vaporizéry tak nastavil vysokou laťku. Volcano Digit využívá na zahřátí metodu ohřevu horkým vzduchem, čímž zahřívá aromaterapeutické směsi a uvolňuje do páry aroma bez spalování, díky čemuž neobsahuje toxiny a až 4-násobně účinnější než při spalování.


Hlavními výhodami vaporizéru Volcano Digit v porovnání s modelem Volcano Classic jsou LED digitální displej, přesné ovládání teploty a funkce automatického vypnutí. Pokud si jako svůj vaporizér zvolíte Volcano Digit, budete mít vždy jistotu špičkové zkušenosti s vaporizací.


K dispozici s ventily Easy Vale a Solid Valve. (Přečtěte si příručku pro ventily, kde se dovíte o jejich rozdílech)


Funkce vaporizéru

 • Velký LED displej
 • Pokročilý systém ovládání teploty vzduchu
 • Hliníkový zahřívací blok vhodný i na potraviny
 • Vysoce výkonná zahřívací kazeta
 • Výkonné membránové čerpadlo
 • Pokročilá německá technologie
 • Teplota v rozsahu od 40 °C do 230 °C
 • Elektromechanický design
 • Funkce automatického vypnutí
 • Záruka 3 roky
 • Zahrnuje soupravu ventilů Solid nebo Easy Valve
 

Příslušenství (zahrnuto):

 • Plnicí komora
 • Souprava na balónek (Solid nebo Easy Valve)
 • Souprava 6 běžných sítek
 • Sada vzduchových filtrů
 • Podložka na tekutiny
 • Čistící kartáček
 • Grinder
 • Návod k použití
 

Design

Klíčová funkce rozlišující vaporizéry Volcano Classic a Digit je ventilový balónek, do kterého je pumpována vytvářena pára. Když se ventilový balónek zcela naplní, můžete jej odpojit od vaporizéru a snadno využít jeho obsah - pohodlně a bezpečně.

 

Základna vaporizéru Volcano Digit je tvořena elegantním, broušeným kovovým jádrem a všechny zahrnuté položky jsou vyrobeny z materiálů, které jsou bezpečné pro potraviny. Vysokovýkonná zahřívací kazeta a také výkonná membránová pumpa dokáží ustát i nejvyšší zatížení. Součástí vaporizéru je také samostatná teplotní pojistka, vzduchový filtr a tlumič, které jsou speciálně navrženy jako zahřívací hliníkový blok, který přivádí vzduch na požadovanou teplotu spolehlivě a čistě.

 

Výkon/h3>

Vaporizér Volcano Digit má velký, kompletně přizpůsobený LED displej, který okamžitě a přesně informuje o stavu procesu zahřívání, přičemž poskytuje údaje o požadované a aktuální provozní teplotě. Teploty ve Vaporizér Volcano Digit sahají od 40 do 230 °C. Vaporizér má přesné ovládání teploty a vnitřní systém na čištění vzduchu, díky čemuž jde o jedničku mezi milovníky páry.

 

Přesné ovládání teploty vzduchu a konzistentnost, které se konkurenční vaporizéry nevyrovnají, zajišťuje, že systém vaporizéru Volcano Digit je příkladem mezi profesionálními a technologickým vaporizérů, které jsou v současnosti dostupné na trhu.

 

Záruka

K vaporizéru Volcano získáváte tříletou záruku od výrobce, která je omezena na běžné používání.

 

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi
Výrobce Storz & Bickel
Velikost (délka x šířka x výška) 20,3 x 20,3 x 17,8 cm
Hmotnost vaporizéru 1.200 g
Styl Digit stříbrná
Zdroj napájení Zástrčka
Zahřívací prvek Zahřívací blok z hliníkové slitiny
Způsob přesouvání páry Horký vzduch - plnění balónků
Země výroby Německo
Záruka 3 roky

Recenze položky Volcano Digit

Průměrné hodnocení:

5 Založeno na 19 hodnocení
 • 5 Star
   19
 • 4 Star
   0
 • 3 Star
   0
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   0

Royal vape

BudBoy
First I think maybe its overrated, or just overpriced. I bought another one, cheaper one, then my brother bought this one… When a visit him later that year I understood. Its not overrated, its not even expensive! You must have it to understand it :) Sprzedam! :)

Marco

Holy sh*t
Holy hell this rocks!! I saved up to buy this :) I first had the Extreme Q, then the Volcano Classic, and not that I was unsatisfied with them but I just had to have the best vape there is! Any true vaper knows that this is the best out there. It always have been and always will be. So I had to get it sooner or later! Yes, I could buy a car for this money but I think people should stop looking at prices and start looking at the quality of stuff they buy!
Also this store is really a great one, fastest delivery and best support!!

#1 (2, 3, 4 and 5)

500SEL
This is not the number 1 vape, it is also number 2 3 4 and 5 ))) No but really, you cant find any better vape than this. So if you are looking at this one, don’t just look…buy…its really great!! Don’t be foolish and try to save some 200 euro on a cheaper one! I have dream about Volcano Digit for YEARS! First I said to myself I will buy the Volcano Classic, but then I went all in and I DON’T regret it!! A friend has a Classic and I try it every now and then but… No… This is the one !! The 1!!

Best

Salazar
I see that I am not the only one here going from a cheaper one like the Extreme Q to The King. And what can I say? If you can buy it do it. Dont think twice. Buy it! It’s the best vaporizer you can ever have. If you buy cheaper ones you will replace them after few years. This will be The King forever and you can keep it for many years to come. So instead of getting cheaper ones every 2 or 3 years. Buy this one and never look back…

Fantastic

RobertÖ
I don’t really know why I am writing this ;) Everybody says the same thing and it is true! It’s the best vaporizer ever. Period. Dont be a fool by looking only at the price. Buy it and you will see

value for the daily user

el FiDEL
I've been saving for this Volcano Vaporizer for over a year now and it just arrived in the mail yesterday after only waiting 2 days for shipping. So kudos to MV for the fast service and making my vape dreams come true. This is truly an investment but I already know I will have it for 6,7,8+ years and never regret it. The balloons are a super cool way to get the vapor and even in the short time ive had it, its been really interesting to mess around with the temps and realize that you actually can change the density and aroma of the vapor just by changing the temp! I have realized I like thin vape and do it at 190C but I will keep playing around :) Very pleased. It was worth every euro and over a year of saving and patiently waiting.

The Stig

Volcano Professional
I had an extreme q for a long time and decided this time to go for the best since i know that vaporizing pays off by now. The Q is better value but if you can spend the money, just get the volcano and you wont be let down. The volcano vape is just a beast of a machine. The service with MVS was outstanding

Outstanding

Julian
I've had the opportunity to try volcano vaporizers in amsterdam (barneys!!) before so I knew this was the one I wanted to get, and as a dude whose been burning for over 5 years and going strong, I knew i wanted to get a vaporizer that would last at least that long. Ive read online that some people have their volcano for 10+ years, and if you break down the cost, its really just like buying an americano every day for a year, so its really not that bad, for a quality machine thats for sure to last.

I rarely ever burn anymore too because its just so wasteful compared to vaping.Hands down, one of the best purchases Ive made in the last year.

No question about it. #1

Mastervaper
OK, set aside the price, and this is easily the best there is. The Arizer Extreme Q is a very good unit, too, and offers a little more versatility. (I'm a tinkerer, and there just isn't anything to tinker with on the Volcano, but I'm still studying). At any rate, the Volcano does it's primary job better than anything else on the market. It takes a while to heat up, but it's very stable and gives perfectly repeatable results time after time. The fan is kind of loud, but it only has to run for about 30 seconds. Get yourself an extra set-up of Solid Valve/Balloon combo, so you can always have one to use while cleaning/soaking the other. If you have visual difficulties, it might be hard for you to dis- and re-assemble the loading chamber screen, as it has the world's tiniest -- but finely engineered -- nut and washer. German engineering magic. All in all, the Volcano Digit is the walk-off winner. You have to be willing to invest some bucks in the system, but I think my Volcano will likely outlive me . .

Delicious

TennisForMe!
I really love this product, I have owned this unit for about a year now and it still works like it is brand new.

Položky 110 z celkem 19

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Volcano Digit

Jak hodnotíte tento produkt? *