Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Boundless Tera V3

4 599 Kč

5 599 Kč Ušetřete 1 000 Kč

Boundless Tera Vaporizer
Boundless Tera Vaporizer Boundless Tera - Included Boundless Tera - Mouthpiece Switch Boundless Tera - Top Boundless Tera - Chamber Boundless Tera - Batteries Boundless Tera - Glass Mouthpiece Boundless Tera - Plastic Mouthpiece Boundless Tera - Water Pipe Adapter Boundless Tera - Box
 •  

4 599 Kč

5 599 Kč Ušetřete 1 000 Kč

4 599 Kč

5 599 Kč Ušetřete 1 000 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Boundless Tera V3 dne 08 Feb. 2019.

4.4
Číst 20 Recenze | Napište recenzi

Pokud hledáte vaporizér, který v sobě spojuje vysoký výkon s vynikající všestranností, tak Boundless Tera je to pravé pro vás. Kromě inhalace suchých bylin i voskových koncentrátů tato jednotka se dvěma účely nabízí uživatelům přesnou regulaci teploty a vyměnitelné náustky, abyste si ho mohli přizpůsobit přesně dle své potřeby.

Navíc, na rozdíl od jiných zařízení, které kvůli více funkcím mají nižší výkonnost, Boundless Tera je vynikající co do kvantity i kvality díky své unikátní kombinaci prvotřídních komponentů. Duální baterie nahřejí hliníkovou komoru vaporizéru za méně než minutu a nabízejí až 50 minut výkonu na jedno nabití. Toto spolu s flexibilitou a jednoduchostí použití dělá z Tera výbornou volbu pro jednotlivce hledající zařízení typu vše v jednom, i pro skupiny s různými chutěmi a potřebami.


K dispozici v Černé barvě.

Funkce

 • Konvekční vaporizér s módem Koncentrát
 • Velká hliníková komora s efektivním zahříváním
 • Vhodný na suché byliny, voskové koncentráty a oleje
 • Zahřívání trvá 30 až 40 sekund
 • Přesná kontrola teploty až do 220° C (430° F)
 • Mód Koncentrát na vaporizaci při 260° C (500° F)
 • Vydrží až 10 inhalací
 • 100% konvekční nahřívání s výhodami kondukčního
 • Ergonomický design s pohodlnými magnetickými uzávěry
 • Funguje se 3 vyměnitelnými náustky: plastovým, skleněným a vodní dýmkou

 

Příslušenství (je součástí balení)

 • 2 x LG 18650 2500 mAh baterie
 • 5 x filtry do komory z nerezové oceli
 • 2 x filtry do náustků
 • Skleněný náustek
 • Otočný plastový náustek
 • Adaptér na vodní dýmku
 • Nerezová podložka na koncentrát
 • Čisticí kartáček
 • USB napájecí kabel


Maximum funkcí v minimalistické podobě 

Při délce zhruba 10,5 cm a šířce 5,5 cm (4,25 x 2,25 palců), může být Boundless Tera příliš velký do většiny kapes, ale jeho ergonomický design je bezkonkurenční. Má jednoduché oblé tělo, které pohodlně sedí do vaší ruky a chlubí se vynikajícím displejem, na kterém vidíte stav baterie a teplotu, aniž byste museli uvolnit úchop. Tvar vaporizéru je minimalistický, je vylepšením funkcionalit Boundless CFV. Boundless Tera je napájen dvěma 18650 bateriemi, které se dají dobít přes USB jen za několik hodin nebo dle potřeby vyměnit. Tyto baterie zahřejí komoru na bylinky rychle a efektivně. Vaporizér můžete používat během 7 až 10 inhalací. Boundless doplnil přátelský tvar Tera dalšími funkcemi jako jednoduché ovládání teploty, hmatovou zpětnou vazbu a bezpečné magnetické náustky a uzávěry baterie.


Nastavte si ho přesně podle sebe

Jedna z nejlepších funkcí Tera je to, že má mnoho možností nastavení. Budou ho milovat tak nováčci i veteráni, a to díky přesnému nastavení teploty při inhalaci bylin, které můžete udělat od 60° C do 220° C (140° F do 428° F). Jednoduše ho mohou použít začátečníci i pokročilí uživatelé. Stačí odstranit náustek a naplnit zařízení bylinkami, pak zařízení spustit a vybrat si teplotu pomocí tlačítek. Když se zařízení nahřeje (což trvá přibližně 30 sekund na teplotu 185° C a 40 sekund na maximální teplotu), můžete začít inhalovat.

 

Tera však není určena jen na suché byliny - můžete ho použít i na vosky a oleje při teplotě 260° C v módě Koncentrát. Stejně jako při plnění suchými bylinami, vše co musíte udělat, je nanést vosk nebo kápnout olej na podložku a aktivovat mód Koncentrát stisknutím vypínače 3x. Pokud vám toto nestačí, Boundless vám v případě Tera také nabízí možnost použití 3 různých magnetických náustků. Plastový náustek je ideální a pohodlný, a otočí se do složené polohy dle potřeby. Pokud je pro vás nejdůležitější čistá a hladká pára, je pro vás nejvhodnější skleněný náustek. Pro fanoušky klasické vodní filtrace je bezkonkurenčně nejlepší adaptér na vodní dýmku, který nabízí čistou a chladnou páru.


Výkonné a efektivní zahřívání

Schopnost Tera vyrábět hladkou páru s intenzivní chutí je úzce spjata s jeho způsobem zahřívání. Tento vaporizér využívá 100% konvekční zahřívání, ale nabízí díky hliníkové komoře výhody konvekčně-kondukčního hybridu. Během inhalace se konvekční teplo sbírá v hliníku a dodává pasivní kondukci. Tera následně využívá kombinaci těchto teplot na co nejlepší produkci páry z vašich bylinek, aby se zachovala chuť směsi. Získáte veškerou sílu duálního zahřívání bez nevýhod skutečného konvekčně-kondukčního hybridu, takže nemusíte své byliny během inhalace míchat. Nezapomeňte na dlouhé, pomalé nádechy a vychutnejte si s tímto přístrojem tu nejčistší páru.

 

Záruka

Všechny Boundless Tera vaporizéry prodávané MagicVaporizers, autorizovaným distributorem technologie Boundless Vapes, jsou pravé a mají 2-letou záruku.

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce Boundless Vape Technology
Velikost (délka x šířka x výška) 4,0 cm x 5,5 cm x 11,0 cm
Hmotnost vaporizéru 279 g
Styl Black
Zdroj napájení 2 x LG 18650 2500 mAh batteries
Zahřívací prvek Ceramic heating rod (100% convection)
Způsob přesouvání páry Direct
Země výroby China
Záruka 2 years

Recenze položky Boundless Tera V3

Průměrné hodnocení:

4.4 Založeno na 20 hodnocení
 • 5 Star
   13
 • 4 Star
   5
 • 3 Star
   0
 • 2 Star
   1
 • 1 Star
   1

Almost got the 5

Henderson
There are quite a few things I’m really happy about the Boundless Tera, but let me start with the design. Yes, aside from performance, I do look and judge a product by its appearance. Certainly, the this vape is easy on the eyes. It boasts an ergonomic design and is curvy (I like curves so high-five to the designers!), which makes it comfortable to hold. Okay, performance wise, the Boundless Tera gives high-quality and tasty vapor. I am also happy with the battery since I get at least 50 minutes of uninterrupted vape time with this device. Of course, the changeable batteries add to the convenience. Heat up time is around 40-60 seconds and temperature control is crazy accurate. Overall, I am a satisfied customer!

Cheers to Boundless!

Pumba
I am very much happy with this purchase. This is a solid product with smart design choices and updated features that rival many contenders in the market. I actually recently dropped the Boundless Tera a few days after I bought it, and I immediately called in customer service to help me check if something might have gone wrong. After a few tries, learned that it was perfectly functional! This was where I truly appreciated this sturdy and solid product. It also has magnetic enclosures that make the vape extra gorgeous, but add to its functionality. I think the Boundless Tera will be one of my staple vapes for a long time.

Simply amazing

419+1
The Boundless Tera is actually too good to be true. Had my doubts, but I’ve been using it for quite a while and have no problems with it yet. I am one satisfied customer! What I like most about this vape is that it really is smart and practical. It allows me to try different things and I always end up with good vapor quality and consistent solid performance. It is also comfortable and has replaceable batteries for long-time use. The stainless steel mesh pad for tasty vaping, combined with the glass mouthpiece really produces the best results. Try it! This is a good investment for first time and vape enthusiasts.

Not bad, not bad at all

Henri
The Boundless Tera has decent battery life that can cover at least 40 minutes. Not bad, but wanted a little bit more. Anyway, this is not a problem because batteries are replaceable. Offers a perfect solution to people like me who give premium to the battery life. Also USB rechargeable like most portable vapes, though not as portable as the others. Also heat up time is a bit slow, with an average of around 50 seconds. Despite this, the Boundless Tera does know how to set itself apart since it was made for both dry herbs and concentrates. Plus it has three mouthpieces that you can easily replace! The last two are reason enough to invest in this daring product.

Excellent vape

Jamie
I know that the vape market is getting crowded with all these choices, but I can guarantee that the Boundless Tera gives you all you need with the price of once.This convection vaporizer is really for me, since I use dry herbs and concentrates. Before, to be sure, I had one vape for my herbs and another for concentrates. There were other dual use vapes already but I didn’t try them before I bought the Boundless Tera. It is very easy to use and gives off terrific flavor. The design and the smart features are really just the icing on top.

Easy to use

Bugga
This is an easy to use vape that I would immediately recommend to first time users. Ease of use is really commendable, both for dry herbs and concentrates. Even with the option of having three mouthpieces to choose from, replacing it is less of a hassle. You simply load the herb after removing the mouthpiece, select which mouthpiece you’d be using and power up the device. Voila! Your temp game is up to you but highest temp is around 260 C. Also has a cool haptic feedback feature which vibrates to let you know you can start vaping. Goes to show that Boundless really listen to, and responds to the demands of vape users.

Multitool

Blaszczykowski
This vaporizer makes it possible for users to skip on buying one vape for concentrates and another for dry herbs. It’s the practical choice, really. I bought this and on initial use, quite satisfied with its features. It has an accurate temp control, and the highest it can get is around 230 C. Also the device vibrates when it is ready for a draw. Vapor quality is great, tasty actually, and produces impressive clouds even at low temps. Though I usually use it at higher temps because I find it gives me the best vapor quality. No complaints so far.

wow

ZZ Bot
This vape is just easy to use and a powerhouse! You do not need to buy different vapes with different mouthpieces because the Boundless Tera can give you this three-in-one experience -- all for the price of one vape! Of course, it is quite an investment but it gives great value for your money. Also perfect for when you are on the road because it comes with lithium batteries that are rechargeable and replaceable. I pack extra batteries with me just in case. A battery gives about 50 minutes of vaping time, which is quite decent. This is a smart device that is versatile, solid, and gives consistent vapor quality.

Good for beginners

Zack Attack
If you’re a first time vape user still trying to discover what you like, then I recommend you invest in the Boundless Tera. It provides you with several options that you can experiment with. Its dual use allows you to use the vaporizer with dry herbs and concentrates. This is a device that you can experiment with, especially because it allows you to try out three mouthpieces. You are in for a rollercoaster ride (the good, unforgettable one) with the Boundless Tera. There is a three year warranty but I doubt you’ll be able to use it. This vape will probably stick with you for years.

Quick vaporizer

1238795
This device is solid! Very easy to use and versatile! I couldn’t be more happy with it. Although not as portable as I wanted it to be (it doesn’t fit in pockets), it’s not necessarily a let down. I think the whole design makes up for it. Also very happy with its haptic feedback so it vibrates when the device is already ready for vaping. I appreciate this feature because the 50 second waiting time becomes less of an inconvenience when you do not have to stare at the device. Some vapes do have a 30 second heat up time, but I prefer the tasty vapor quality I get from the Boundless Tera.

Položky 110 z celkem 20

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Boundless Tera V3

Jak hodnotíte tento produkt? *