Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Flowermate V5 Nano

2 899 Kč
Flowermate V5 Nano Vaporizer
Flowermate V5 Nano Vaporizer Flowermate V5 Nano - Front Flowermate V5 Nano - Scale Flowermate V5 Nano - Battery + Mouthpiece Flowermate V5 Nano - Top Flowermate V5 Nano - Included Flowermate V5 Nano - Package
 •  
 •  
2 899 Kč
2 899 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Flowermate V5 Nano dne 27 kvě. 2019.

4
Číst 29 Recenze | Napište recenzi

Pokud sháníte diskrétní a vysoce kvalitní vaporizér, který je vhodný jak pro suché rostliny, tak koncentráty, poté se vám bude hodit právě Flowemate V5 Nano. V5 Nano je kombinací malé a nenápadní velikosti Flowemate modelů jako jsou Aura a V5.0S Pro V2 a unikátního zahřívacího systému, který je schopný produkovat impozantní dým doma i na cestách.


Už na první pohled je jasné kolik pečlivosti bylo V5 Nano věnováno. Je dostatečně malý na to, aby se vám vešel do dlaně, disponuje prostorem pro schování náustku a jeho provedení má nenápadný černý design. Zevnějšek však není to jediné, na čem ve Flowermate tvrdě pracovali. V5 Nano je zároveň výkonným přístrojem, který je schopný konkurovat dalším produktům na trhu, a to i nepřenosným vaporizérům. Zahřívací systém nabízí širokou škálu nastavení teploty a časování programů a dokonce i velkou lithium-iontovou 18650 baterii (2500 mAh) zajišťující dlouhou výdrž. Ať již jste ve vaporizování zběhlí, nebo teprve začínáte, s Flowermate V5 Nano je jednoduché si užít všechny jeho funkce kdykoliv a kdekoliv budete chtít.


Dostupné v Černé barvě.

Zajímavé prvky

 • Nízká odolnost vůči tahu a výpary plné chutí
 • Kombinace konvekčního a vodivého zahřívání
 • Výkonná 2500 mAh baterie
 • OLED displej s hmatovou odezvou
 • Velikost přímo do dlaně a diskrétní design
 • Vhodný pro využití na suché rostliny i koncentráty

 

Doplňky (v ceně)

 • Náustek z borosilikátového skla
 • Flowermate Lithium-iontová baterie 18650 2500 mAh
 • Zásobník
 • USB rychle nabíjecí kabel
 • Nádobka tekutina/vosk
 • Střední nádobka z nerezové oceli
 • Výbava na údržbu
 • 5x náustek a síťka pro komoru

  

Nenápadný

Pokud je pro vás diskrétnost důležitým prvkem, poté vás Flowermate potěší. Jeho rozměry jsou 9 x 4 cm, jméno Flowermate V5 Nano je tedy zcela přesné. Tento vaporizér se vám vejde jak do dlaně, tak do kapsy. Můžete jej díky tomu používat kdekoliv bez povšimnutí. Model V5 Nano se bude hodit uživatelům, kteří jej chtějí mít neustále po ruce, ať již v parku nebo na party. Flowermate si dalo záležet na tom vytvořit výrobek, který je nejen nenápadný, ale také stylový. Navržený v elegantní černé barvě a vyrobený ze silného a odolného hliníku, doplněný o průsvitný skleněný náustek a velký displej (25 mm). Dokonce i vnitřní spalovací komora je v černé barvě, což ulehčuje čištění.

 

Jednoduchý

Jedním z důvodů, proč je Flowermate V5 Nano skvělou volbou mezi vaporizéry je jeho jednoduché uživatelské rozhraní. Poté co umístíte suché rostliny nebo koncentrát do komory (například použitím přiloženého trychtýře), stačí pětkrát stisknout tlačítko napájení, čímž se zařízení spustí. Díky vbudovaným vibracím své zařízení ani nemusíte vytáhnout z kapsy, natolik diskrétní můžete být. Jakmile se zařízení aktivuje, stačí nastavit teplotu tlačítky nahoru a dolu. Každé kliknutí zvyšuje nebo snižuje teplotu o jeden stupeň, samotná teplota se vám ukazuje na OLED displeji. Vibrace vás opět upozorní, že je V5 Nano zahřáté a připravené k použití (časové rozmezí zahřátí je mezi 10 a 30 vteřinami). Pro vaši bezpečnost i pohodlí se vaporizér po pěti minutách přepíná do spánkového režimu. Program však můžete využívat i déle, stačí zařízení probudit podržením napájecího tlačítka.

 

Výkonný

I přes svou malou velikost je Flowermate V5 Nano plný výkonných a zdatných komponentů, které produkují mraky a mraky dýmu. Hlavním středem zájmu vnitřního fungování V5 Nano je kombinace kondukční a vodivé tepelné metody, která maximalizuje výhody obou technik a tím zdokonaluje kvalitu příchutí a účinnosti rostlin a olejů. Také zde můžete využít nastavení dle vlastní libosti. Flowermate navíc uživatelům nabízí velmi široké teplotní rozhraní od 40 °C do 230 °C, ačkoliv jak mnoho z vás ví, sladkou teplotou je bod pod 205 °C. Tento nastavitelný teplotní systém je napájený působivou baterií s kapacitou 2500 mAh, ta dodává výdrž od 40 do 50 minut. Baterii přitom nabijete za 2.5 hodiny využitím mikro-USB napájení. Baterie je navíc výměnná, můžete proto s sebou jednoduše nosit náhradní a pokračovat ve vaporizování.

 

Záruka

Všechny vaporizéry Flowermate V5 Nano prodávané společností MagicVaporizers, autorizovaným distributorem značky Smiss, jsou zcela autentické a jsou dodávány s 2letou zárukou přístroje a 1letou zárukou baterie.  

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce Smiss
Velikost (délka x šířka x výška) 2,5 x 5 x 9,5 cm
Hmotnost vaporizéru 142 g
Styl Black
Zdroj napájení Battery
Zahřívací prvek Ceramic Oven (Conduction and Convection mix)
Způsob přesouvání páry Direct
Země výroby China
Záruka 2-year on the device and a 1-year warranty on the battery

Recenze položky Flowermate V5 Nano

Průměrné hodnocení:

4 Založeno na 29 hodnocení
 • 5 Star
   13
 • 4 Star
   9
 • 3 Star
   3
 • 2 Star
   1
 • 1 Star
   3

A+!

Zzorrzz
Got my V5 Nano last week and I’m still raving about it. I am very happy with my purchase. This is the second vape I bought and I usually just stick to portable ones. The Nano is perfect for me! Easy to use, beginner friendly, loads enough herbs, and very discreet and stylish. Did not experience any problems even after continued use. So far, this is my favorite. I get potent vapor quality at max temp so I get a good vaping experience everytime. No regrets and definitely got my money’s worth. Recommended it to my friends as well.

Perfect as a first vaporizer!

Beginner
As a first time vape user, I think the V5 Nano is a very helpful device. It is very easy to use, easy to clean, and easy to maintain. The funnel makes it easy to load the herbs and the glass mouthpiece that can be tucked into the device makes it easy to bring around without any worries. Everything is easy with this device! It also produces quality and smooth vapor. I am satisfied with my decision to go with the V5 Nano. Simple features such as the vibration and auto shut off really goes a long mile in winning me over. These considerate features are just a few of what I love about the Nano.

Device 5, batteries 2

Trapper
Flowermate did a good job in making this vape and allowing its batteries to be replaceable. Not too happy with the battery life since it drains faster at high temperature, probably does not last 40mins. I usually prefer using it at high temp since I get more flavorful vapor that way. So having the option to just replace the battery is very convenient for me. Good foresight from Flowermate. Other than that, I am very much satisfied with this device. It is light and everything that was promised. I like bringing it along everywhere since it is light and stylish. Just buy a spare battery and you are good to go.

I am strongly recommending the V5.

Heath Lindas
The V5 is a reliable device that will surprise you with how capable it is. I usually use dry herbs but was glad to discover that this vape can also be used for extracts. Its funnel makes it easy to load the herbs and it can accommodate a lot too! That’s another plus for me! The ease of use makes this device a good start for those wanting to buy their first vape. Not much complication in learning the ins and outs of the V5. The design is also good and solid, and the vapor quality is excellent.

Much love

Indigo Blue
I have heard an advice to make your first memorable. Well, they might have been thinking about something else, but it can also be applicable to vapes. I think it is fairly important to invest in a good first vaporizer and V5 Nano is one of the perfect options for that. I was very happy with the V5 Nano because it did not take long for me to figure out how the entire thing worked. Of course, I watched many reviews about it already and it worked without a fuss! Very easy, very light and very elegant. Flowermate is definitely serious in making portable vapes. Looking out for other Flowermate products! Loved the Nano!

Bad bad bad

Unhappy camper
Okay, I do not understand why I cannot draw any vape from the V5? I asked around and called customer service wondering if I am doing this wrong. Followed everything and still it is difficult to inhale. Wasn’t too thrilled about it. Such a pity for a such a sleek and attractive device. Had high hopes when I bought it. I think first time users are better off putting their money elsewhere. The V5 looks nice and is very light, but how can I use it when it is difficult to draw any vape! Also because of this, I barely get any clouds. Just not what I expected.

Definitely a must-have!

Daniel S.
If you want something simple and reliable, get the V5 Nano. You get none of the fuss and confusing instructions about loading the material and whatnot. With the nano, you get a straightforward device that gets you ready for a vaping session in no time. Flowermate has made the nano to allow replaceable batteries, which is a plus, though USB charging already makes it convenient. The device easily fits in your pocket and its design is discreet enough. Such a small device can even be used not only for dry herbs but also for extracts! I think all vape users win when innovations such as the V5 are put in the market.

Small battery but good efficency

Gunde
The V5 Nano has features that I really appreciate. The vibration motor which gives me a buzz when the device is ready, the collapsible mouthpiece, the funnel, and the screen display are among the little things that make this vape a must-have. It is really easy to use and it looks so attractive! I actually fell in love with its outward appearance first, before I got to know its features. Such a sleek device! It is also very capable and you can even do both solo and group sessions! Just make sure to have a spare battery though since battery drains in less than 50 mins. Other than that, no complaints!

Hands down for this awesome vape!

007
I think one of the best qualities of the V5 is its simplicity. It is a low-maintenance device that delivers you a flavorful, potent vapor. It is easy to use and easy to clean. Its funnel makes loading the herbs simpler, plus it can hold a satisfactory amount of herbs. Even the design is also simple but solid. You can easily tuck in the glass mouthpiece if you are traveling, which makes it more discreet. It is super light and can easily fit in your hand and pocket.It is an unassuming device that gives you great value for your money.

Very good vape

Tower
I am a very satisfied customer with my purchase of the V5. It is easy to figure out and did not experience much fuss when I used it. I especially liked that I did not have to stir the herbs up to get an even vapor quality throughout vaping sessions. This is not my first Flowermate vaporizer so I know I can expect excellent vapor quality from the V5. True enough, I was not disappointed! I call it the “tuck-in mouthpiece” because the glass mouthpiece can be collapsed into the device so you protect it from breaking. Quite cute and adds to the discreetness of the device. Indeed, it is the little things that takes portable vapes out of the ordinary.

Položky 110 z celkem 29

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Flowermate V5 Nano

Jak hodnotíte tento produkt? *