Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Vaporizér MIGHTY

7 900 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 099 Kč

MIGHTY Vaporizer
MIGHTY Vaporizer Vaporizér MIGHTY - vrch Vaporizér MIGHTY - bok Vaporizér MIGHTY - zahrnuto Vaporizér MIGHTY - grinder Vaporizér MIGHTY - displej
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 900 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 099 Kč

7 900 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 099 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Vaporizér MIGHTY dne 15 Mar. 2018.

4.9
Číst 14 Recenze | Napište recenzi

Vaporizér MIGHTY je tady! Tento vaporizér je ručně vyrobený v Německu společností Storz & Bickel, která je také výrobcem vaporizérů Volcano Vaporizér, a skládá se z materiálů nejvyšší kvality, které zabezpečují vysokou výdrž a funkčnost.


Využitím kombinace zahřívání vedením a prouděním se dokáže vaporizér MIGHTY zahřát za několik sekund a následně nabízí viditelné obláčky páry - bez ohledu na to, zda odpařovat aromaterapeutické směsi, oleje nebo vosky. Uvnitř vaporizéru MIGHTY najdete šikovnou chladicí jednotku, která se dá jednoduše vyjmout a vyčistit. Díky duální lithium-iontové baterii dokáže vaporizér MIGHTY vydržet 1,5 to 2 hodiny používání a omezení vybíjení baterie má také užitečnou funkci automatického vypnutí.


Kvalita pary vaporizéru MIGHTY je podobná jako u zařízení Volcano: je hustá, aromatická a čistá. Na rozdíl od ostatních přenosných vaporizérů má MIGHTY efektivní systém na tvorbu páry, který nabízí příjemný zážitek bez potřeby zkušeností. Cena tohoto jedinečného zařízení se může zdát vysoká, ale zřejmě půjde o jediný vaporizér, který budete kdy potřebovat!


Pokud hledáte přenosnou verzi, která se dá používat pomocí vašeho smartphonu, viz malého bratra vaporizéru MIGHTY - vaporizér CRAFTY.


Vlastnosti

 • Plné proudění horkého vzduchu
 • Výdrž baterie 1,5 - 2 hodiny
 • Přesné ovládání teploty
 • Duální lithium-iontové baterie
 • Vysoce účinná výměna tepla
 • Automatické vypnutí
 • Zahřátí za 60 sekund
 • Velký LED displej
 • Upozornění vibrováním
 

Příslušenství (zahrnuto)

 • Napájecí adaptér
 • Podložka na kapaliny
 • 3x náhradní sítka
 • Čisticí kartáček
 • Grinder
 • Pomůcka pro plnění
 • Těsnící kroužky
 • Návod k použití
 

Duální lithium-iontová baterie

Vaporizér MIGHTY využívá duální lithium-iontovou baterii, která vydrží několik hodin souvislého používání. Dvojité balení baterie umožňuje dosáhnout dlouhou provoz a využít velkou oblast používání. Vaporizér MIGHTY se dá i s celkem vybitými bateriemi používat s napájecím adaptérem.

 

Pomůcka na plnění

Pro rychlé a čisté naplnění plnicí komory můžete použít pomůcku na plnění, která je zahrnuta do vaporizéru. Na místě chladicí jednotky je na vrch plnicí komory připojena pomůcka na plnění. Chladící jednotka zajišťuje, že pára se ochlazuje a dosahuje optimální a bohaté aroma.

 

Rychlé zahřátí

Vaporizér MIGHTY využívá širokou zahřívací komoru a vysoce efektivní nástroj pro výměnu tepla, díky čemuž poskytuje viditelnou páru již při prvním použití. Jednotka obsahuje také LED displej, který poskytuje uživatelům možnost přesného ovládání teploty vaporizace. Vaporizér MIGHTY dokáže dosáhnout nastavenou teplotu za přibližně 60 sekund.

 

Záruka

Vaporizér MIGHTY získáváte spolu s dvouletou zárukou, která je omezena na běžné používání.

 

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce Storz & Bickel
Velikost (délka x šířka x výška) 8 x 3 x 14 cm
Hmotnost vaporizéru 230 g
Styl Černá
Zdroj napájení Baterie
Zahřívací prvek Zahřívání prouděním v kombinaci s vedením
Způsob přesouvání páry Přímý
Země výroby Německo
Záruka 2 roky

Recenze položky Vaporizér MIGHTY

Průměrné hodnocení:

4.9 Založeno na 14 hodnocení
 • 5 Star
   12
 • 4 Star
   2
 • 3 Star
   0
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   0

Best

Vega
It works brilliantly. Best of the smallest available vaporizer on the market

Damn good

Kalli
Fully satisfied with this product. I highly recomment it.
Easy to use, easy to clean, totally worth the money. Buy it.
This store's excellent service has to be noted as well.

Very satisfied customer

Stefan
This is my first time ever buying something like this online. And it is also my very first vaporizer. And I only have positive things to say about all this! Was in contact with the support before buying and they guided me through this vaporizer-jungle really professionally, so thank you very much for that! And when I finally ordered, the delivery time shown on the page was very accurate! So thank you again.
The vaporizer itself is really beyond what I imagined. I understand now why its called the Mighty Vaporizer. It really is! Dont bother buying the cheaper models. /S

Fire!

fire1
Oh this is great! In all possible ways! Is anybody NOT satisfaid with this vaporizer?? Think not! Same goes for this store...really nice with good and needed info. and fast delviery times! and this is a high cuality product people! Pay the price! its wourth it! pay less and you get less of vaporizer :)))

thanks very much to Magicvaporizers for this great product, and greatest store!

The best

robert
I have had a few vaporizers now but they all fail at som point. Maybe becaus I only buy the cheapest ones! Now I didnt look at the price, only the facts. It says that this is the most powerful vaporizer and it has good reviews. I bought mine in the summer (got it very fast, thanks alot MagicVaporizers!) and it has been working perfectly ever since! And it is really powerful! So Im so far very satisfied with my Mighty Vaporizer! Have nothing negativ to say about it. If you are willing to pay the price, you will not regret it!

Mighty it is!

RMH
Yes this vaporizer has a well earned name I think! I have had a Volcano stationary for over a year and I didnt know they made portable also. When I see this and its also made in germany, strongest portable etc. I couldnt help myself. I had to get one! I made my order on a sunday and recived it on tusday! Crazy! Thanks alot for the best vaporizer shop and the best vaporizer!! (Portable hehe)

All you need

josh
this mighty vaporizer is all you need. it has good battery time, high quality feeling, nice display, makes very good vapor and looks really fancy too. after you trie this you will never be able to use the cheaper models :) first i think it is to much money for vaporizer and the ones for 80 euro will work just as fine. i have one cheap one and this one. but i now never use the cheap one, will throw it :)

its not only vaporiser its euforiariser

kuhar
I have volcano digit, mighty and ariser extreme, also tried magic flight. Volcano and mighty both give me tasty head opening vape. It gets me euphoric.

Feel the mighty one

Homer
I received my Mighty about 2 weeks ago. I purchased it because I wanted a portable device that would stand up to heavy daily use (I have broken my last 4), and this company has a reputation for building quality products (at a price). Out of the box it is awesome! Very easy to use, produces good vapor, and great aromas. The filling tool makes changing the aromatherapy blend very easy. Heats up fast and temperature is easily controlled. It seems to be really well built, even though it is mostly plastic. Vapor comes out pretty cool, even at high temps. So far I am really happy with this product, but I do have few issues. One: The automatic shut off is too short (1 minute), you basically have to push a button after every hit to keep it from shutting off. Two: the thing vibrates constantly - turn on - vibrate, turnoff - vibrate, reaches temperature - vibrates twice. I have gotten used to the vibrating. Finally, after two weeks of use it started bad aromas and it was getting harder to use. I brush out the chamber and the screens after every use (it looked clean). I decided to take the cooling unit (top part) apart to look inside. There was a chunk of material that had collected in the cooling unit and was blocking the air flow. The problem is that the upper screen is not fine enough to catch finely ground aromatherapy blend. It was hard to clean out - because it was so clogged, I will have to do at least weekly cleanings to keep this from happening.

So overall, I am happy with the Mighty so far. The ease of use and great taste outweigh the buzzing and having to clean it regularly. If it will last for a couple of years, I will be very happy with it. One other note - it is bigger than most other portables. If you are looking for lightweight, this probably isn't the best choice. But it will fit in a pants pocket so you can take it with you.

Superiour

Håkan
This is a beast of a vape. Also have the solo (good unit, but fiddly and hard to clean) and tried a couple of ebay units that were crappy. The mighty and its little brother the Crafty are the top dogs depending on your needs. Plenty of You tube videos of both to compare. Did have an issue after 3 months with the back light to the LCD screen going out. But the unit was being used all day every day and these things happen. Storz & Bickel have asked us to send it in and we are expecting it back within a week either fixed or a new unit. Basically its expensive, but you get what you pay for.

Položky 110 z celkem 14

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Vaporizér MIGHTY

Jak hodnotíte tento produkt? *