Nejnižší ceny
Doručení na další den
Autorizovaný distributor
Bezplatné doručení vaporizérů

Vaporizér MIGHTY

7 449 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 550 Kč

MIGHTY Vaporizer
MIGHTY Vaporizer Vaporizér MIGHTY - vrch Vaporizér MIGHTY - bok Vaporizér MIGHTY - zahrnuto Vaporizér MIGHTY - grinder Vaporizér MIGHTY - displej
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

7 449 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 550 Kč

7 449 Kč

8 999 Kč Ušetřete 1 550 Kč


Zajistíme Vám nejnovější modely vaporizérů. Obdrželi jsme toto množství Vaporizér MIGHTY dne 10 Nov. 2018.

4.5
Číst 34 Recenze | Napište recenzi

Vaporizér MIGHTY je tady! Tento vaporizér je ručně vyrobený v Německu společností Storz & Bickel, která je také výrobcem vaporizérů Volcano Vaporizér, a skládá se z materiálů nejvyšší kvality, které zabezpečují vysokou výdrž a funkčnost.


Využitím kombinace zahřívání vedením a prouděním se dokáže vaporizér MIGHTY zahřát za několik sekund a následně nabízí viditelné obláčky páry - bez ohledu na to, zda odpařovat aromaterapeutické směsi, oleje nebo vosky. Uvnitř vaporizéru MIGHTY najdete šikovnou chladicí jednotku, která se dá jednoduše vyjmout a vyčistit. Díky duální lithium-iontové baterii dokáže vaporizér MIGHTY vydržet 1,5 to 2 hodiny používání a omezení vybíjení baterie má také užitečnou funkci automatického vypnutí.


Kvalita pary vaporizéru MIGHTY je podobná jako u zařízení Volcano: je hustá, aromatická a čistá. Na rozdíl od ostatních přenosných vaporizérů má MIGHTY efektivní systém na tvorbu páry, který nabízí příjemný zážitek bez potřeby zkušeností. Cena tohoto jedinečného zařízení se může zdát vysoká, ale zřejmě půjde o jediný vaporizér, který budete kdy potřebovat!


Pokud hledáte přenosnou verzi, která se dá používat pomocí vašeho smartphonu, viz malého bratra vaporizéru MIGHTY - vaporizér CRAFTY.

Vlastnosti

 • Plné proudění horkého vzduchu
 • Výdrž baterie 1,5 - 2 hodiny
 • Přesné ovládání teploty
 • Duální lithium-iontové baterie
 • Vysoce účinná výměna tepla
 • Automatické vypnutí
 • Zahřátí za 60 sekund
 • Velký LED displej
 • Upozornění vibrováním
 

Příslušenství (zahrnuto)

 • Napájecí adaptér
 • Podložka na kapaliny
 • 3x náhradní sítka
 • Čisticí kartáček
 • Grinder
 • Pomůcka pro plnění
 • Těsnící kroužky
 • Návod k použití
 

Duální lithium-iontová baterie

Vaporizér MIGHTY využívá duální lithium-iontovou baterii, která vydrží několik hodin souvislého používání. Dvojité balení baterie umožňuje dosáhnout dlouhou provoz a využít velkou oblast používání. Vaporizér MIGHTY se dá i s celkem vybitými bateriemi používat s napájecím adaptérem.

 

Pomůcka na plnění

Pro rychlé a čisté naplnění plnicí komory můžete použít pomůcku na plnění, která je zahrnuta do vaporizéru. Na místě chladicí jednotky je na vrch plnicí komory připojena pomůcka na plnění. Chladící jednotka zajišťuje, že pára se ochlazuje a dosahuje optimální a bohaté aroma.

 

Rychlé zahřátí

Vaporizér MIGHTY využívá širokou zahřívací komoru a vysoce efektivní nástroj pro výměnu tepla, díky čemuž poskytuje viditelnou páru již při prvním použití. Jednotka obsahuje také LED displej, který poskytuje uživatelům možnost přesného ovládání teploty vaporizace. Vaporizér MIGHTY dokáže dosáhnout nastavenou teplotu za přibližně 60 sekund.

 

Záruka

Vaporizér MIGHTY získáváte spolu s dvouletou zárukou, která je omezena na běžné používání.

 

Další informace

Dokáže vaporizovat Směsi, Oleje, Vosky
Výrobce Storz & Bickel
Velikost (délka x šířka x výška) 8 x 3 x 14 cm
Hmotnost vaporizéru 230 g
Styl Černá
Zdroj napájení Baterie
Zahřívací prvek Zahřívání prouděním v kombinaci s vedením
Způsob přesouvání páry Přímý
Země výroby Německo
Záruka 2 roky

Recenze položky Vaporizér MIGHTY

Průměrné hodnocení:

4.5 Založeno na 34 hodnocení
 • 5 Star
   24
 • 4 Star
   6
 • 3 Star
   2
 • 2 Star
   0
 • 1 Star
   2

Worth every euro

Unstoppable Force
What a powerhouse! Not only is the Mighty Vaporizer portable and efficient, it also displays accurate temperature reading and provides for precise temperature control. This vaporizer also has a wide range of temperature. Honestly, this product is so easy to use that you’ll instantly realize you have purchased a gem. At least, that’s how happy I am with the product!

Really, this is an excellent product, releasing vapor that is cool and smooth. Vapor quality is outstanding, just like the whole product itself! The unit also has two rechargeable batteries so it helps me tremendously, especially when I’m on the go. I am highly recommending this product. In fact, I already blabbered about its great quality to friends and family!

Satisfied customer

Dahlberg
First of all, the product was delivered on time, which I think says a lot about the company. So, that’s a plus for the makers of Mighty Vaporizer. Second, I immediately noticed the quality of the product. It is definitely well-made. It looks durable and very sturdy. Because the pieces seemed to be tightly fit together, I actually thought I would dread cleaning this vaporizer. Alas! It was pretty easy! The parts come apart easily so I had no problem cleaning the unit. Vapor quality is also very smooth and cool.

I have nothing but praises for the Mighty Vaporizer and its makers. This product puts to shame many subpar vaporizers in the market! This is definitely a great purchase!

Smooth hits, thick clouds

Philvetter
I may be too drawn in with the Mighty already, because I think that other vaporizers don’t compare to this one. Aside from great service,I find that it helps to energize my mornings. There are also no horrible smoke taste, unlike other vaporizers in the market. This product gives you much smoother hits and great battery life, there’s just no going back to the other vapes that I previously used. I actually bought a spare one just in case I lose the first one or would need something as a gift.

It is a high quality product and without question, I give it five stars!

M I G H T Y

th3r3
This is my first vaporizer and I think this was a very good purchase! Tried to contact customer support before buying the product, especially because this is my first time purchasing something like this online. They've helped me with the decision tremendously! Customer support guided me through all the vaporizer choices professionally, and they were quite helpful, so thank you for that! Delivery time was accurate as well, so that's another plus one from me!

As for the product itself, customer support already oriented me with the functions and use, but it is still beyond what I imagined. The Mighty is indeed mighty! It is both portable and efficient. I am highly recommending this. Definitely worth your money!

This f*ing auto-shutoff

deep
I would give the Mighty vaporizer a five star for its amazing features, if not for its auto-shut off function which annoys me greatly. I have to continuously press a button before a minute runs out, or the vaporizer turns off. Pressing the power button every so often is a bit of a bother but I guess this is one of the compromises we have to make for the sake of having a quality vaporizer. I actually still think that this is the best vaporizer in the market. I do not regret having purchased the Mighty Vaporizer, especially because all its other features exceeded my expectations.

Nothing but love

Herman Trout
The Mighty is an excellent unit. I absolutely love it! I watched several videos about it before deciding on the purchase, and it performs exactly as advertised! Recommending this product because I have no complaints about it. It also helps that customer service is very keen on guiding me through the product and its functions.

I think this is the best hand held vape in the market so far. I actually used a Crafty before, but this one is a proving to be a better upgrade with a longer battery life, improved efficiency and portability. Consider me a very satisfied customer!

Quality > quantity

Musculer
Quality does indeed necessitate investment. I recommend the Mighty to all those looking to buy one, because it certainly lives up to its name! It is portable so I consider it one of my new favorite travel companions. Though it has an automatic shut off which can be a bit annoying, I understand that it is necessary. I decided to stick to using the product for around a month before I decided to write this review, and I still have no problems with the vaporizer yet!

Honestly, don’t bother with the cheap models that you’ll have to replace every now and then.

Best vape I have used

Stormea
The Mighty is very suited for my needs! I used a previous one that I bought cheaply but had problems with cleaning it. In the end, the old unit I used eventually broke down. With the Mighty, I seldom had any problems and I cannot emphasize how good the vapor quality is. The temperature control too is easy to use and has a wide range for whichever suits my preference. This product is worth it! The manufacturers did an amazing job in mixing air quality, durability and battery life.

Magic vaporizers customer support is also very friendly. They responded to me professionally when I emailed to ask about the rechargeable batteries. All in all, this is a must-have!

Great purchase

Salvador
I think that the Mighty is among those with the highest vapor quality. It is not hot, it tastes good, and it’s both cool and very smooth. I usually use the vapor quality as measurement if the product is worth it or not, and this vaporizer is really among the best! Battery life is also double with Mighty, since it has two rechargeable batteries. For me, this is definitely a plus. It is actually one of the reasons why I decided to buy the it. I can use it for around 90 minutes or so before I have to recharge the batteries again. Five thumbs up for this product! It was definitely a great purchase!

Too much overheating

Diukasss
This would have been a great purchase if the battery didn’t occasionally overheat. It is a bit irritating when you are using a product and you get a message to unplug it for around 15 minutes or so. It is also a bit difficult to clean which is definitely a negative. I actually had to buy a spare cooling chamber so I can still use the vaporizer while I clean the cooling chamber. I think this could still be improved. If the Mighty Vaporizer and its manufacturers can find a way to fix this, then I might consider continuing with the product. For now, I will hold off my recommendation to anyone wanting to purchase this vaporizer.

Položky 110 z celkem 34

na stránku
Stránka:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Napište vlastní recenzi

Píšete recenzi o: Vaporizér MIGHTY

Jak hodnotíte tento produkt? *